Prípadová štúdia 02

Chcem si byť istá

V podstate nemáme problém, ale chcem byť čo najlepšia mama pre svoje deti.

Ako zažívali problém, ako sme ho riešili a ako sa majú teraz?

Byť mamou je práca na plný úväzok. Chcem byť jednoducho dobrá. Prečítala som veľa kníh, no stále mám viac otázok a málo istoty.

Adrianka počula Dašku z Mamagangu, ako hovorí o svojich zážitkoch z Filiálnej terapie. Prečítala si aj jej blog. O nejaký  čas sme mali na instagram streame na túto tému a vtedy už bola Adrianka presvedčená, že toto chce, aj keď jej Izi má len rok. Keď ma kontaktovala, bola trochu sklamaná, lebo čakacie doby na Filiálnu terapiu sú dlhé. No povedala si, že čakanie je stojí za to. A ako na konci kurzu vyhodnotila, stálo.

Začali sme sa stretávať v malej skupinke. Každá mama si priniesla svoj príbeh. Nespolupráca a extrémna tvrdohlavosť dieťaťa. Zadržiavanie stolice. Dlhá separácia, ktorá vytvorila vzdialenosť medzi mamou a Jurkom. Dieťatko, ktoré masturbuje v škôlke a nerešpektuje pravidlá. 5 ročná Zarka extrémne naviazaná na mamu. Adrianka mala úplne iný príbeh. V skupine bola však dôverná, podporujúca atmosféra. Každá máme svoje trápenie a podpora takejto ženskej skupiny vie byť extrémne silná.

Naše utorky boli pre všetky nás krásny stabilizačný bod týždňa, načerpali sme, zastavili sa, povzbudili sa, dostali pohladenie a ocenenie. Adrianka nadobudla úplnú istotu. Žiadne zaváhania o tom, kedy byť dôsledná a neustúpiť a ako napriek tomu dať Izi pocit, že je nekonečne milovaná. Adrianka má rada robiť veci naplno, sama o sebe vie, že ide na výkon. A preto chcela byť aj v rodičovstve perfektná. Aj toto je rozmer, pri ktorom sme sa pristavili. Je fajn, pokiaľ nám snaha o dokonalosť neprináša stres, ale radosť. Užili sme si spolu veľa silných, až ohromujúcich momentov, keď sme na vlastné oči zažili ako veľmi moje mamovské prežívanie ovplyvňuje moje dieťa.

Po trinástich týždňoch sme skupinku uzatvárali s tým, že každá z nás je iný človek. Inak pozerá na seba aj na svoje dieťa. Je istejšia a slobodnejšia. Spokojnejšia. Adrianka chodí na pravidelné mesačné “udržiavačky”. Stretnutia, ktoré sú otvorené len pre absolventov filiálnej terapie. V materstve veľa dávame, občas treba aj dosýtiť mamu. Adrianka povedala že sa jej cez filiálnu terapiu anozaj zodpovedali všetky výchovné otázky. Cíti sa sebavedomá a kompetentná. Tak, ako je na seba zvyknutá.

Prečítaj si aj ďalšie prípadové štúdie: