Prípadová štúdia 05

Rozvádzame sa a bojíme sa o deti

Veľa hádok pri ktorých nemalo byť, sklamané, zranené dieťa, ktoré chce mamu a otca spolu doma, parter hovorí dieťaťu klamstvá, manipulácia cez dieťa, prosím, pomôžte im s tým.

Ako zažívali problém, ako sme ho riešili a ako sa majú teraz?

Mirka ma poznala z webinárov o základoch výchovy. tentokrát ma však kontaktovala, aby sa uistila, či a aký majú neustále hádky s jej manželom dopad na ich Lauru. Laura má 5 rokov. “Už počas tehotenstva nám to s jej otcom nefungovalo ideálne” hovorí Mirka. No snažili sme sa, pre oboch je dôležité, aby dieťa malo dvoch rodičov pod jednou strechou. S Mirkou sme preberali, ako to u nich vyzerá, ako to vyzerá očami Laury, čo Mirka potrebuje, čo Laura potrebuje a ako sa pravdepodobne Laura cíti. Mirka dala von emócie, aj veľa sĺz. Mohla si to dovoliť, cítila sa bezpečne. Mirka mala väčšinu odpovedí v sebe.

Vrátila sa o dva mesiace. Situácia sa zhoršila a Mirka navrhla manželovi Peťovi rozvod. Laura vycítila, že situácia hustne, ale najväčšie hádky, tvrdí Mirka, majú snáď už za sebou. Má obavy, že manžel rozpráva Laure, že je sám smutný a hovorí jej, že ho mama zradila. Obom rodičom je jasné, že na Lauru je toho veľa a Peťovi tiež leží na srdci, aby mala Laura pomoc. Preto dal súhlas na terapeutickú prácu s ňou.

Laura začala chodiť do herne, do Hrovej terapie. Laura sa po niekoľkých hodinách vnorila do liečivej hry, v ktorej mocne symbolizovala svoj vnútorný svet. Domček ktorý bol zničený a rodina v ňom rozmetaná na všetky kúty našej terapeutickej herne. Dieťatko, bábika stratená sama v lese. Vylieval sa aj hnev na rodičov, ale ukázala sa aj ozdravná sila jej detskej duše, ktorá si vyskladala domček a rodinu do krásneho stavu. Po niekoľkých hodinách sa cítila v herni natoľko v bezpečí, že cez hru mohla dať von, čo by v tomto veku nevedela pomenovať. Odchádzala často aj vyčerpaná, no s evidentnou úľavou. Dnes, po 17-tom stretnutí sú emócie slabšie, témy jej hry sa však stále opakujú.

Je silným zážitkom, keď môžeme pocítiť silu emócií, ako ho prežívajú deti. A byť pri tom, ako sa jej chaotický svet mení na menej bolestivý, menej nebezpečný, menej ťaživý. Je v ňom stále viac tém, ktoré sú stabilné a prináša si stále viac tvorenia, ktoré má tak rada, no pod ťarchou emócií na ne vôbec v jej prežívaní nezostával čas. Na pravidelných stretnutiach s Mirkou sme sa bavili o tom, ako sa Laura správa doma a podporovala som Mirku, aby v tomto ťažkom období dokázala Lauru podporiť. Kontaktoval ma aj Peťo. Som vďačná, že sa mi dal toľko dôvery, aby mi porozprával o tom, že nezvláda, že ho Mirka opustila a že sa snaží ju získať späť a sám vie, že sa neovládne vždy tak, aby do svojho zúfalstva nezaťahoval Lauru. Našla som mu terapeuta a so mnou sa príde občas poradiť ohľadom vzťahu s dcérkou.

Andrej ich sprevádzal najcitlivejším obdobím krátko po rozchode, aby ich zranenia nezačali zákopovú vojnu “kto z koho” a dokázali lepšie zvládnuť zraniteľné miesta a vybudovať nový vzťah. Navždy ich totiž bude spájať spoločná minulosť a rodičovstvo. Laurinka nateraz zostáva v Terapii hrou, obaja rodičia aj ja to vyhodnocujeme ako dobré miesto. Rodičia na nej vidia, že je stabilnejšia a spokojnejšia.

Prečítaj si aj ďalšie prípadové štúdie: