Prípadová štúdia 06

Zažili sme vo vzťahu neveru, či stratu dôvery

Samozrejme, že zaváhal! Ona ho najskôr dva roky ignorovala, bol trpezlivý, a keď ju zavolal konečne na kávu, odpísala ho. Vraj on sám uvidí, že jej prestane pomáhať, keď sa dozvie, u nej nemá šancu! “To najdôležitejšie si ale nepovedal”! povedala ona. Hádky totiž boli o podozrení z nevery. Valéria uvidela hneď na druhom rande flirtujúcu správu, ktorú nedostal od nej. Vraj jej už všetko vysvetlil, skončil, keď videl, že to myslí vážne, tak čo ešte chce? Ona vyzerala aj po roku otrasená. On ako niekto, kto môže o veľa prísť. Skúmali, ako znovu vybudovať pocit bezpečia a kontroly.

Ako zažívali problém, ako sme ho riešili
a ako sa majú teraz?

Na sprevádzanie páru prišli Valéria, slobodná mamička a Julián. Boli spolu necelý rok. Na prvý pohľad pôsobili skôr pokorne. Občas im ušiel láskavý či neohrabaný vtip vo chvíli, keď nevedeli uniesť napätie. Ako väčšinou, prechádzali sme si na prvom stretnutí ich starosti, očakávania a históriu. Valéria zažila zradu, keď ju opustil prvý vážny partner, hneď po tom, ako s ním otehotnela. Šesť rokov nemala na mužov pomyslenie.

Julián bol pre Valériu vnímavý, skôr opatrný kamarát, niekoľko rokov jej už pomáhal s maličkosťami. Vždy keď sa rozprával s jej synčekom, žiarili mu oči, pamätal si čo má rád a bolo vidno, že by mu rodinná rola pristala.

Začali spolu chodiť iba opatrne, on nechcel Valériu zraniť a ona si dlho nevedela ďalší vzťah ani predstaviť. Ale práve ten pocit bez tlaku, pocit bezpečia jej pomohol sa otvoriť. Julián jej zdieľal veľa o sebe, na čo myslí, čo cíti a to bolo v kontraste s jej bývalým. Jej ex bol mlčanlivý a zdržanlivý, nakoniec sa ukázalo, že mu do hlavy naozaj nevidela, keď jej zanechal list že nechce byť otcom a už sa neukázal.

Keď sme sa dostali v histórii vzťahu Valérie a Juliána do súčasnosti, zopakovali, že Valéria a jej syn už trpeli dosť, a chcú si preto po niekoľkých búrlivých hádkach overiť, či sa k sebe hodia.

Vtedy Valérii zaliali oči slzy a nahnevaná zakričala: “to najdôležitejšie si ale nepovedal”! Hádky totiž boli o podozrení z nevery. Valéria uvidela hneď na druhom rande náhodou flirtujúcu správu, ktorú nedostal od nej.

On kričal, že jej to už všetko vysvetlil, skončil, čo ešte chce? Tiež mal slzy v očiach, zatínal päste a vyzeral ako niekto, kto môže o veľa prísť. Veď ona ho najskôr dva roky ignorovala, bol trpezlivý, a keď ju zavolal konečne na kávu, povedala mu iba, že nech to neberie osobne, ale mužom už neverí. Povedala vtedy, že vraj on sám uvidí, ako rýchlo jej prestane pomáhať, keď sa dozvie, u nej nemá šancu. Bola to síce iba taká odpoveď v panike. Keďže Julián sa jej páčil o dva týždne sa mu ospravedlnila a navrhla, aby to skúsili odznova. Ale jeho to naozaj zranilo a zneistilo, Dva roky miernych odpisov a nakoniec takéto rozpačité prvé rande!

To krátke váhanie stačilo, aby uveril, že je koniec s priateľstvom aj vzťahom. Ozval sa bývalej, či to neskúsia znova spolu. Po krátkom čase s bývalou vedel, že vyraziť klin klinom nie je cesta. Potom sa ozvala Valéria, ex však naliehala a práve jednu z týchto správ videla Valéria. Čo je horšie, naozaj randil dva týždne s oboma ženami naraz. Priznal sa, ukončil to, zrútil sa, ale Valéria sa z toho nespamätala.

On sa spýtal, či sa dá po roku podozrievania ešte vybudovať dôvera. Spravil všetko, čo Valéria chcela- ukázal jej mobil a maily, nechal kód a heslo. O stretnutiach s ľuďmi večer jej hovoril pravdu a chodil domov skoro.

Na stretnutiach sme sa najskôr zamerali na Valériu a skúmali, ako znovu vybudovať pocit bezpečia a kontroly. Znamenalo to, že sa Julián dočasne odsťahuje. Bolo to nepríjemné, ale mohli sa nadýchnuť, odišiel pocit tlaku a naliehavosti.

Hádku po hádke sme rozkladali ich obavy, potreby, spúšťače a sledovali, ako obaja chcú zblíženie, pričom sa bráni Valéria zblíženiu, a Julián nátlaku.
“Keby si ma neobviňovala!”
“Keby si neutekal a nebol ticho!”
Pri jednej z hádok zostali obaja rezignovane sedieť, keď Julián povedal skoro šeptom: “Viem že sa bojíš, že ťa zraním. Aj ja sa cítim zbitý. Pritom si život bez vás dvoch neviem predstaviť”. Na pár sekúnd všetko zamrzlo. Pretože popísal tú najhlbšiu dilemu ich vzťahu. Namiesto hádky teraz prišli slzy. Zvyšok sedenia si pomaly, láskavo a opatrne hovorili o týchto ich zraniteľných miestach. O tom ako si dať pocit bezpečia keď príde neistota, alebo naliehanie.

Julián sa neskôr Valérii priznal, že bol v detstve zneužitý. Zmenilo ho to a emočný nátlak nenávidel. Rozhodol sa ísť do psychoterapie a postupne sa ich vzťahu uľavilo ešte viac.

Majú pred sebou ešte nejaký čas, kým sa zahojí všetko. Dnes ale zažívajú dôveru a väčšiu pohodu a začali uvažovať o dieťati.

Prečítaj si aj ďalšie prípadové štúdie: